Hoppa till sidans innehåll

Haga Mini 2010


Vid helgens tävlingar i hagaström hade vi 14st. åkare från Sundsvall till start. Det blev ännu en lyckad tillställning med massor av nya personliga rekord...

 

Evenemanget som på kort tid har hunnit bli en tradition för vår klubb. I första hand är det förstås samvaron & gemenskapen som är det viktiga en sån här helg, men jag kan ändå inte låta bli att kommentera några guldkorn från tävlingarna:

 

Klassen "F8 och yngre" dominerades helt och hållet av Sundsvall, där Clara, Elin, Martine och Josephine lade beslag på de fyra första platserna.

 

I klassen F9-10 knep Vilma 1:a platsen med nästan 30 poängs marginal.

 

Även Oscar dominerade i sin klass P11-12 med 37 poängs marginal och några makalösa lopp. Men kanske ändå han var som starkast i det avslutande varvloppet där han gick upp en klass till P13-14. Över de fyra varven var taktiken helt klar att ta en bra rygg på de övriga åkarna i början, eller? Hur som helst då startskottet ljöd så forcerade han snabbt fram till täten med de fyra övriga åkarna hack i häl. Inför sista passering var han fortfarande i täten och på efterföljande raka lade han på ännu en spurt och lyckades hålla undan hela vägen in i mål.

 

Ett stort Grattis till alla våra åkare som presterade så fina resultat. Hela resultatlistan finns här

 

Pojkar 13-14 år
  Namn Klubb Tid   Tid   Tid   Tid   
Plats     500 m plac 1500 m plac 500 m plac 1000 m plac
1 Fredrik Karlsson HSK 00.48.74 1 02.46.55 1 00.47.56 1 01.41.48 1
2 Cevin Starö Sala 00.52.16 2 02.48.90 2 00.51.73 4 01.44.91 2
3 Michael Gilbert Lidingö 00.53.77 4 02.52.15 4 00.50.09 2 01.46.26 3
4 Didrik Erisson                                            54,52              1.54.71           3.09.12   Pollux 00.54.73 5 02.50.88 3 00.53.62 6 01.50.59 4
5 Björn Seifert Thor 00.53.48 3 02.57.40 5 00.52.94 5 01.53.56 5
6 Anton Backeus             SSK 00.58.80f 7 03.14.40f 7 00.51.05 3 01.54.67 6
7 Björn Elfvelin Lidingö 00.56.44 6 03.06.90 6 00.55.26 7 01.56.25

7

 

Flickor 13-14 år
  Namn Klubb Tid   Tid   Tid   Tid  
Plats     500 m plac 1500 m plac 500 m plac 1000 m plac
1 Nikie Hallenberg  Eskilstuna 00.49.10 1 02.35.38 1 00.48.26 2 01.39.35 1
2 Linda Pettersson Eskilstuna 00.49.81 2 02.46.72 2 00.48.09 1 01.43.90 2
3 Nathalie Christensen  Eskilstuna 00.49.99 3 02.54.38 3 00.51.43 3 01.49.56 3
4 Alice Wibaeus Lidingö 00.53.68 4 02.54.75 4 00.53.06 4 01.51.83 4
5 Tova Gustafsson     SSK 00.53.75 5 02.57.63 5 00.53.64 5 01.53.29 5
6 Ebba Åslin                           SSK 00.58.58 6 03.08.60 6 00.56.77 6 01.59.47 6
7 Edit Lebert Lidingö 00.77.44 7 04.17.80 7 00.78.50 7 02.40.52 7

 

Pojkar 11-12 år
  Namn Klubb Tid   Tid   Tid   Tid  
Plats     300 m plac 500 m plac 1000 m plac 300 m plac
1 Oscar Gustafsson SSK 00.29.67 1 00.48.22 1 01.37.67 1 00.30.03 1
2 Bart Kranenborg  Thor 00.35.48 2 00.57.01 2 01.56.87 2 00.35.49 3
3 Fredrik Lyxell HSK 00.37.48 4 00.70.30f 8 02.14.76 5 00.37.12 5
4 Johan Wallgren HSK 00.39.92 5 00.63.29 5 02.16.59 6 00.38.77 6
5 Martin Lindström Lidingö 00.43.24f 8 00.69.61f 7 02.07.58 3 00.35.55 4
6 Sebastian Lindblom EIK 00.40.81 6 00.65.09 6 02.14.75 4 00.39.81 7
7 Karl Svensson Lidingö 00.42.73 7 00.62.23 4 02.28.45 7 00.45.35f 8
8 Anton Björkman HSK 00.35.59 3 00.58.13 3 00.34.95 2
9 Sebastian Ålskog HSK 00.49.99 9

 

Flickor 11-12 år
  Namn Klubb Tid   Tid   Tid   Tid  
Plats     300 m plac 500 m plac 1000 m plac 300 m plac
1 Klara Reinhold König HSK 00.35.50 1 00.56.03 1 01.55.17 1 00.35.19 2
2 Ida Hallberg HSK 00.36.40 3 00.58.12 2 01.55.54 2 00.36.23 3
3 Elin Svanborg Sollentuna SS 00.35.94 2 00.68.33f 4 02.03.16 3 00.35.10 1
4 Jonna Forslund    SSK 00.40.71 4 00.64.26 3 02.12.30 4 00.39.43 4

 

Pojkar 9-10 år
  Namn Klubb Tid   Tid   Tid   Tid  
Plats     300 m plac 500 m plac 500 m plac 300 m plac
1 Johan Lundell HSK 00.40.79 1 00.67.26 2 00.68.75 2 00.41.42 2
2 Gustav Arnell HSK 00.45.07f 3 00.65.61 1 00.67.30 1 00.39.75 1
3 Oskar Nilsson                         Pollux 00.43.00 2 00.74.37 3 00.70.47 3 00.43.14 3
4 Henrik Bomark HSK 00.45.58 4 00.78.58 4 00.75.28 5 00.45.41 4
5 Emil Jeppsson HSK 00.47.98 5 00.78.64 5 00.74.48 4 00.47.84 5
6 Andreas Nilsson SSK 00.61.00 6 01.45.03 6 01.49.73f 6 00.60.12 6

 

Flickor 9-10 år
  Namn Klubb Tid   Tid   Tid   Tid  
Plats     300 m plac 500 m plac 300 m plac 500 m plac
1 Vilma Gustafsson                SSK 00.37.05 2 00.61.04 2 00.36.71 1 00.59.40 1
2 Moa Fundell HSK 00.38.71 3 00.64.20 3 00.48.28f 8 00.63.60 2
3 Karin Seifert  Thor 00.40.75 4 00.68.36 4 00.42.08 2 00.67.77 3
4 Ida Eriksson HSK 00.43.37 5 00.71.39 5 00.43.53 3 00.69.84 4
5 Maja Landström HSK 00.43.44 6 00.75.64 6 00.44.64 5 00.73.46 5
6 Julia Lyxell HSK 00.45.06 7 00.76.24 7 00.44.25 4 00.74.06 6
7 Åsa Elfvelin Lidingö 00.49.16 8 00.80.09 8 00.47.57 7 00.79.76 8
8 Tilda Löwenberg,  EIK 00.50.61 9 00.89.23f 9 00.47.50 6 00.77.67 7
9 Erika Lindgren Södermalm 00.34.43 1 00.57.05 1

 

Pojkar 8 år och yngre
  Namn Klubb Tid   Tid   Tid   Tid  
Plats   100 m plac 300 m plac 100 m plac 300 m plac
1 Henrik Lindström Lidingö 00.15.94 3 00.45.59 2 00.17.02 1 00.45.37 1
2 Olle Svensson Lidingö 00.17.56 4 00.52.09 3 00.17.64 2 00.46.99 2
3 Isak Forslund SSK 00.18.03 5 00.52.37 4 00.17.81 3 00.51.33 3
4 Melker Forslund SSK 00.18.26 7 00.53.02 5 00.17.84 4 00.53.92 4
5 Simon Jeppsson HSK 00.24.61 9 00.74.60 8 00.22.79 5 00.76.68 5
6 Emil König HSK 00.15.66 1 00.42.94 1
7 Mattias Holmberg HSK 00.18.23 6 00.54.04 6
8 Andy  Arostegui HSK 00.21.29 8 00.69.53 7
9 Liam van Doorn HSK 00.31.35 7 01.21.35
10 Kevin van Doorn HSK 00.35.25 8 01.48.17
11 Oskar Kvist HSK 00.15.70 2
12 Nils Hedlund HSK 00.29.39 6

 

Flickor 8 år och yngre
  Namn Klubb Tid   Tid   Tid   Tid  
Plats     100 m plac 300 m plac 100 m plac 300 m plac
1 Clara Forslund SSK 00.15.82 1 00.46.00 1 00.16.49 1 00.44.75 1
2 Elin Westlin                     SSK 00.16.43 2 00.48.78 2 00.16.78 2 00.46.57 2
3 Martine Norqvist             SSK 00.18.03 3 00.49.43 3 00.17.82 3 00.48.88 3
4 Josephine Norqvist       SSK 00.18.12 4 00.51.68 4 00.18.16 4 00.51.00 4
5 Klara Landström HSK 00.18.54 5 00.52.37 5 00.18.52 5 00.51.63 5
6 Tova Åström HSK 00.19.95 6 00.60.19 8 00.20.83 9 00.56.15 7
7 Tove Bomark HSK 00.21.75 10 00.61.39 9 00.20.27 6 00.51.85 6
8 Disa Arnell HSK 00.21.53 9 00.62.14 10 00.20.33 7 00.56.98 8
9 Ebba Melin HSK 00.21.48 8 00.62.69 11 00.20.54 8 00.60.93 11
10 Sonja Palm HSK 00.20.63 7 00.56.80 6 00.23.84f 13 00.60.91 10
11 Hanna Stolpe HSK 00.23.37 12 00.66.92 14 00.21.34 10 00.57.71 9
12 Lisa Svensson Lidingö 00.27.36 16 00.67.26 15 00.22.36 12 00.66.59 12
13 Alice Sundström HSK 00.23.02 11 00.63.33 13
14 Moa Sundstrand HSK 00.24.94 14 00.62.93 12
15 Elsa Sundström HSK 00.26.10 15 00.72.15 16
16 Ella Stolpe HSK 00.31.39 19 00.32.13 14
17 Tilda Tillstrand HSK 00.51.63 20 00.33.10 15
18 Tindra Jansson SSK 00.56.29 21 00.53.49 16
19 Ida Hedlund HSK 00.22.10 11
20 Vinnie Hjelm HSK 00.24.53 13
21 Klara Selnes HSK 00.30.02 17
22 Elsa Kvist HSK 00.30.20 18

 

Uppdaterad: 25 JAN 2010 10:18 Skribent: Thomas Jansson

Postadress:
Sundsvalls SK - Skridsko
Eva Westin, Bågevägen 29b
85652 Sundsvall

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info