Hoppa till sidans innehåll

U-SM 2010 i Hagaström


Här följer ett utdrag ur resultatlistan. Fullständig resultatlista på förbundets hemsida

 

Resultat i lagtävlingen

2010 Lagtävling  
Plac Klubb  
  tot
     
1 Hagaströms SK 623
2 SK Trollhättan 387
3 IK Wega 219
4 Sundsvalls SK 186
5 Eskilstuna IK 153
6 IF Thor 131
7 IFK Göteborg 126
8 IFK Kristinehamn 107
9 Sollentuna SS 97
10 SK Pollux 72
11 IFK Lidingö 59
12 SK Winner 44
13 Motala AIF 36
14 IFK Sala 30

 

Resultat 300m

  USM i Hagaström 2010-02-21            
      1:a åket   2:a åket   Sammanlagd  
                 
Plats Namn Klubb Tid   Tid   Tid Poäng
                 
300 meter,  Flickor 10 - 12 år
1 Ella Erkman  IK Wega 34,12 36,25 70,37 17
2 Klara Reinhold-König  Hagaströms SK  35,18 35,71 70,89 15
3 Danijela Osmani  IFK Göteborg  35,22 36,50 71,72 14
4 Elin Svanborg  Sollentuna SS 36,12 36,38 72,50 13
5 Anne-Marie Lindqvist  IFK Göteborg  36,04 37,08 73,12 12
6 Ida Hallberg  Hagaströms SK 36,57 37,38 73,95 11
7 Vilma Gustafsson  Sundsvalls SK  36,62 38,22 74,84 10
8 Emma Gunnarsson  IK Wega  38,44 38,89 77,33 9
9 Sarah Ali  IFK Göteborg 40,50 39,55 80,05 8
10 Moa Fundell  Hagaströms SK 42,00 40,92 82,92 7
11 Jonna Forslund  Sundsvalls SK  41,30 41,71 83,01 6
12 Lina Ahlstrand  SK Pollux  49,28 46,16 95,44 5
300 meter,  Pojkar 10 - 12 år
1 Oskar Gustafsson  Sundsvalls SK  30,02 30,72 60,74 17
2 Waldemar Bergentall  IK Wega  32,88 34,69 67,57 15
3 David Karlingsjö  SK Trollhättan  34,16 35,80 69,96 14
4 Pelle Ström  SK Trollhättan  34,97 36,46 71,43 13
5 Anton Björkman  Hagaströms SK  35,66 35,90 71,56 12
6 Fredrik Lyxell  Hagaströms SK  36,38 36,92 73,30 11
7 Johan Wallgren  Hagaströms SK  39,03 39,02 78,05 10
8 Ville Hattara  SK Pollux  38,76 40,66 79,42 9
9 Johan Lundell  Hagaströms SK  39,46 41,71 81,17 8
10 Gustav Arnell  Hagaströms SK  43,30 39,56 82,86 7
11 Sebastian Lindblom  Eskilstuna IK  43,61 39,48 83,09 6
12 Patrick Dale  IFK Göteborg 41,17 48,50 f 89,67 5
13 Viktor Kristiansson  IFK Göteborg  43,37 46,47 89,84 4
14 Henrik Bomark  Hagaströms SK  44,32 47,91 92,23 3
15 Sebastian Åhleskog  Hagaströms SK  45,07 50,16 95,23 2

 

Resultat 500m C

  USM i Hagaström 2010-02-20      
           
           
Plats Namn Klubb Tid Anm Poäng
           
500 meter,  Flickor 10 - 12 år
1 Ella Erkman  IK Wega 53,66 17
2 Klara Reinhold-König  Hagaströms SK  54,78 15
3 Elin Svanborg  Sollentuna SS 57,14 14
4 Anne-Marie Lindqvist  IFK Göteborg  57,47 13
5 Ida Hallberg  Hagaströms SK 57,86 12
6 Danijela Osmani  IFK Göteborg  58,20 11
7 Emma Gunnarsson  IK Wega  60,83 10
8 Sarah Ali  IFK Göteborg 62,26 9
9 Moa Fundell  Hagaströms SK 65,88 8
10 Vilma Gustafsson  Sundsvalls SK  66,17 fall 7
11 Jonna Forslund  Sundsvalls SK  66,21 6
12 Lina Ahlstrand  SK Pollux  80,45 5
500 meter,  Pojkar 10 - 12 år
1 Oskar Gustafsson  Sundsvalls SK  48,33 17
2 Waldemar Bergentall  IK Wega  52,82 15
3 David Karlingsjö  SK Trollhättan  55,41 14
4 Anton Björkman  Hagaströms SK  56,40 13
5 Pelle Ström  SK Trollhättan  58,50 12
6 Sebastian Lindblom  Eskilstuna IK  62,83 11
7 Fredrik Lyxell  Hagaströms SK  63,52 10
8 Johan Wallgren  Hagaströms SK  63,82 9
9 Gustav Arnell  Hagaströms SK  64,79 8
10 Johan Lundell  Hagaströms SK  65.34 7
11 Patrick Dale  IFK Göteborg 68,88 6
12 Henrik Bomark  Hagaströms SK  70,45 5
13 Ville Hattara  SK Pollux  73,73 fall 4
14 Sebastian Åhleskog  Hagaströms SK  79,08 fall 3
15 Viktor Kristiansson  IFK Göteborg  84,82 fall 2

 

Resultat 500m B

  USM i Hagaström 2010-02-20      
           
           
Plats Namn Klubb Tid Anm Poäng
           
500 meter,  Flickor 13 - 14 år
1 Linda Pettersson  Eskilstuna IK  47,92 17
2 Tilda Carlsson IK Wega 49,51 15
3 Nathalie Christensen  Eskilstuna IK  50,09 14
4 Ellinor Frendin  SK Trollhättan  50,18 13
5 Nikie Hallenberg  Eskilstuna IK  50,34 12
6 Amanda Björkman  Hagaströms SK  52,54 11
7 Elin Fryckberg  IK Wega  52,77 10
8 Tova Gustafsson  Sundsvalls SK  53,01 9
9 Alice Wibaeus  IFK Lidingö  54,08 8
10 Ebba Åslin  Sundsvalls SK 56,80 7
11 Sanna Gunnarsson  IK Wega  64,99 6
manuell tid (0,2 är inkluderade)
500 meter,  Pojkar 13 - 14 år
1 Erik Wetterdal  IF Thor  42,65 17
2 Adam Axelsson  SK Winner  46,59 15
3 Fredrik Karlsson  Hagaströms SK  48,36 14
4 Nils van der Poel  SK Trollhättan  48,62 13
5 Anton Backéus  Sundsvalls SK 51,49 12
6 Michael Gilbert  IFK Lidingö  52,01 11
7 Didrik Eriksson  SK Pollux  53,66 10
8 Cevin Starö  IFK Sala 54,17 9
9 Björn Seifert  IF Thor 54,80 8
10 Anton Lindroth  Eskilstuna IK  58,54 7

 

Resultat 1000m C

  USM i Hagaström 2010-02-20      
           
           
Plats Namn Klubb Tid Anm Poäng
           
1.000 meter,  Flickor 10 - 12 år manuell tid (inkl 0,2)
1 Klara Reinhold-König  Hagaströms SK  1.49,35 17
2 Anne-Marie Lindqvist  IFK Göteborg  1.56,63 15
3 Elin Svanborg  Sollentuna SS 2.02,82 14
4 Danijela Osmani  IFK Göteborg  2.03,87 13
5 Vilma Gustafsson  Sundsvalls SK  2.05,76 12
6 Emma Gunnarsson  IK Wega  2.06,28 11
7 Ida Hallberg  Hagaströms SK 2.07,71 10
8 Moa Fundell  Hagaströms SK 2.14,64 9
9 Sarah Ali  IFK Göteborg 2.16,56 8
10 Jonna Forslund  Sundsvalls SK  2.18,12 7
11 Lina Ahlstrand  SK Pollux  2.47,69 6
12 Ella Erkman  IK Wega disk
1.000 meter,  Pojkar 10 - 12 år manuell tid (inkl 0,2)
1 Oskar Gustafsson  Sundsvalls SK  1.38,10 17
2 Waldemar Bergentall  IK Wega  1.48,26 15
3 Anton Björkman  Hagaströms SK  1.55,83 14
4 David Karlingsjö  SK Trollhättan  2.00.50 13
5 Pelle Ström  SK Trollhättan  2.04,22 12
6 Sebastian Lindblom  Eskilstuna IK  2.07,16 11
7 Ville Hattara  SK Pollux  2.07,44 10
8 Gustav Arnell  Hagaströms SK  2.16,76 9
9 Fredrik Lyxell  Hagaströms SK  2.18,43 8
10 Johan Wallgren  Hagaströms SK  2.20.59 7
11 Johan Lundell  Hagaströms SK  2.23,13 6
12 Henrik Bomark  Hagaströms SK  2.39,12 5
13 Viktor Kristiansson  IFK Göteborg  2.47,34 fall 4
14 Sebastian Åhleskog  Hagaströms SK  2.57,30 fall 3
15 Patrick Dale  IFK Göteborg disk

Resultat 1000m B

  USM i Hagaström 2010-02-21      
           
           
Plats Namn Klubb Tid Anm Poäng
           
1.000 meter,  Flickor 13 - 14 år
1 Nikie Hallenberg  Eskilstuna IK  1.37,43 17
2 Tilda Carlsson IK Wega 1.43,82 15
3 Amanda Björkman  Hagaströms SK  1.47,17 14
4 Linda Pettersson  Eskilstuna IK  1.47,59 13
5 Ellinor Frendin  SK Trollhättan  1.47,85 12
6 Elin Fryckberg  IK Wega  1.48,85 11
7 Nathalie Christensen  Eskilstuna IK  1.51,33 10
8 Alice Wibaeus  IFK Lidingö  1.53,61 9
9 Tova Gustafsson  Sundsvalls SK  1.54,60 8
10 Ebba Åslin  Sundsvalls SK 2.04,78 7
11 Sanna Gunnarsson  IK Wega  2.33,12 6
1.000 meter,  Pojkar 13 - 14 år
1 Erik Wetterdal  IF Thor  1.27,52 17
2 Adam Axelsson  SK Winner  1.32,97 15
3 Nils van der Poel  SK Trollhättan  1.38,52 14
4 Fredrik Karlsson  Hagaströms SK  1.41,49 13
5 Didrik Eriksson  SK Pollux  1.49,53 12
6 Cevin Starö  IFK Sala 1.49,74 11
7 Björn Seifert  IF Thor 1.53,58 10
8 Anton Backéus  Sundsvalls SK 1.53,88 9
9 Michael Gilbert  IFK Lidingö  1.56,45 fall 8
10 Anton Lindroth  Eskilstuna IK  1.59,11 7

 

Resultat 1500m B

  USM i Hagaström 2010-02-20      
           
           
Plats Namn Klubb Tid Anm Poäng
           
1.500 meter,  Flickor 13 - 14 år
1 Tilda Carlsson IK Wega 2.39,80 17
2 Elin Fryckberg  IK Wega  2.45,61 15
3 Amanda Björkman  Hagaströms SK  2.46,30 14
4 Linda Pettersson  Eskilstuna IK  2.47,07 13
5 Ellinor Frendin  SK Trollhättan  2.51,64 12
6 Tova Gustafsson  Sundsvalls SK  2.55,62 11
7 Alice Wibaeus  IFK Lidingö  2.56,84 10
8 Ebba Åslin  Sundsvalls SK 3.05,21 9
9 Sanna Gunnarsson  IK Wega  3.37,37 8
1.500 meter,  Pojkar 13 - 14 år
1 Erik Wetterdal  IF Thor  2.11,18 17
2 Nils van der Poel  SK Trollhättan  2.25,34 15
3 Adam Axelsson  SK Winner  2.25,84 14
4 Michael Gilbert  IFK Lidingö  2.42,15 13
5 Fredrik Karlsson  Hagaströms SK  2.43,33 12
6 Didrik Eriksson  SK Pollux  2.46,60 11
7 Cevin Starö  IFK Sala 2.48,41 10
8 Björn Seifert  IF Thor 2.59,03 9
9 Anton Backéus  Sundsvalls SK 3.01,95 8
10 Anton Lindroth  Eskilstuna IK  3.08,42 7
Uppdaterad: 23 FEB 2010 08:22 Skribent: Thomas Jansson

Postadress:
Sundsvalls SK - Skridsko
Stefan Nilzén, Östermalmsgatan 49
85460 Sundsvall

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info